31 Ocak 2014 tarihinde Česko Turecká Smíšená Obchodní Komora /Çek Türk Müşterek Ticaret Odası (ČTSOK/ ÇTMTO) ile ortaklaşa “Doing Business in Czech Republic” adlı semineri düzenledik.

Bu, Yeye’nin ČTSOK/ ÇTMTO ile ortaklaşa düzenlediği ilk -ancak son olmayacak- seminerdi. Seminerde şirket kurma fırsatları, vergi mevzuatı, yasal yükümlülükler ve haklar, Çek-Türk karşılaştırmalı iş etiği konuları ve vaka çalışması örnekleri ele alındı. Biz de Yeye olarak iş geliştirme, vaka çalışmaları, şirket kurma fırsatları ve tehditleri, iş etiği konularında katılımcıları bilgilendirdik.

Seminer, Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan, iş kurmuş ya da iş kurmayı düşünen Türklerin katılımıyla gerçekleşti. ČTSOK ofisinde düzenlenen seminer, katılımcılarımızı daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz öğle yemeği organizasyonu ile birlikte toplam altı saat sürdü.

Oturumlar halinde düzenlenen seminer, Eliška Rajchlová’nın Çek Cumhuriyeti’nin günümüzdeki durumuyla ilgili genel bir bilgilendirme sunumuyla başladı. İkinci oturumda Schaffer&Partners ortaklarından Aleš Eppinger ve Tomáš Plzák yasal düzenlemeler ve vergi düzenlemeleriyle ilgili sunumlarını yaptılar. Katılımcılarımızın akıllarına takılan noktaları paylaşmaları ve sorularının cevaplandırılmasıyla, seminerin ikinci oturumu son buldu.

Kısa bir kahve molasının ardından, üçüncü oturum başladı. Üçüncü oturumda, Yalın Yüregil, iş geliştirme konusunda katılımcılarımızı bilgilendirdi. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlara da değindikten sonra kendi deneyimlerden yola çıkarak hazırladığı vaka çalışmalarıyla oturumu sonlandırdı. Katılımcılarımızla birbirimizi daha yakından tanıma fırsatı bulduğumuz öğle yemeğimizin ardından seminerin dördüncü oturumu başladı. “Çek ve Türk İş Etiği Karşılaştırması” konulu bu oturum, katılımcıların kendi başlarından geçenleri paylaşmasıyla birlikte interaktif bir şekilde sürdü. Seminerin son kısmında, katılımcıların seminer ile ilgili düşünceleri alındı ve seminerin genel değerlendirmesi yapıldı, bir sonraki seminer için öneriler alınıp seminer sonlandırıldı.

Bu seminer, Yeye’nin ČTSOK/ ÇTMTO ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ilk seminer olmasına rağmen son seminer olmayacak. Bundan sonraki seminer 18-21 Mart 2014 tarihleri arasında Brno’da düzenlenecek olan Amper Fuar’ında olacak. Uluslararası ticaret fuarlarından olan Amper Fuar’ı; elektronik, elektroteknik, otomasyon, iletişim, aydınlatma ve güvenlik teknolojilerini kapsar. Bu seminerde ise Çek iş adamlarına, Türkiye’deki iş kurma fırsatlarından bahsedeceğiz. Bunun dışında, şu an programımızda olan; yine ČTSOK/ ÇTMTO ofisinde “Doing Business in Turkey” başlıklı, Çek ve Türk işadamlarını bir araya getireceğimiz başka bir seminer düzenleyeceğiz.

Seminerle ilgili resimlere burdan ulaşabilirsiniz. 

ČTSOK/ ÇTMTO, Türkiye Cumhuriyeti ile ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın izniyle 2006 senesinde kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Oda; Çek ve Türk ticari organları arasındaki ticari alışverişin yer aldığı pazara giriş ve katılımlarla ilgilenen Çek ve Türk gerçek ve tüzel kişilerini bir araya getirmektedir.