18-21 Mart tarihlerinde, YeYe Business Consulting olarak AMPER Fuarı’ndaydık.  AMPER fuarı;  elektroteknik, elektronik, otomasyon, iletişim, aydınlatma ve güvenlik teknolojileri  sektöründe Orta Avrupa’nın en büyük fuarıdır.

AMPER Fuarı’nda, 19 Mart 2014 Çarşamba günü Çek-Türk Müşterek Ticaret Odası (ÇTMTO) tarafından düzenlenen seminerde konuşmacı olarak üstümüze düşeni yaptık. Saat 14.00’te başlayacak olan seminere katılımcılarımızın erken gelmesi, onları daha yakından tanımamıza olanak sağladı. Seminerin ilk oturumu Eliška Rajchlová’nın ÇTMTO’nun faaliyet alanları ile ilgili bilgi vermesiyle başlayıp Çek ve Türk iş etiği farklılıklarıyla sonlandı.

İkinci oturumda, YeYe Business Consulting adına Yalın Yüregil’in katılımcılara Türkiye ve Çek Cumhuriyeti’nin ekonomik ve sosyal verilerinin karşılaştırmasıyla başladık. Çek Cumhuriyeti ve Türkiye arasında yapılan ticaretOLYMPUS DIGITAL CAMERA rakamlarından ve başlıca ithalat – ihracat yapılan endüstrilerin detaylarını ve ticaret hacimlerini verdik.  Amper  fuarının kapsadığı elektrik-elektronik alanı iki ülke arasındaki ticaretin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.  Katılımcıların en fazla dikkatini çeken kısım ise Türkiye’deki dernekler, birlikler ve organizasyonların her bir sektörde ne kadar  önemili yer tuttuğu ve iş adamlarını bir araya getirip ortaklaşa iş yapmalarını sağlamasıydı   Yalın Yüregil konuşmasını Türkiye’de bu sektörün fırsatlarına ve 2023 hedeflerine değinerek bitirdi.

Üçüncü oturumda, avukat Aleš Eppinger, ÇTMTO Yönetim Kurulu Başkanı, iki ülke arasında dikkat edilmesi gereken yasal düzenlemelerden bahsetti. Bay Eppinger’in konuşmasının ardından söz sırası, akıllarına takılan soruları sormaları; yorum ve önerilerde bulunmaları için katılımcılardaydı.

Katılımcıların Türkiye ile yaptıkları işler farklılıklar göstermekteydi. Bazı firmaların uzun yıllardır Türkiye’de ofisleri veya distribütörleri bulunmakta, bazı firmaların ise ileriye yönelik Türkiye’ye açılma planları bulunmaktaydı. Farklı ihtiyaçları olan farklı firmalarla yaptığımız kısa toplantılardan sonra gelecek haftalara yapılması gereken toplantıların sözünü alarak fuardan ayrıldık.

Önümüzdeki günlerde AMPER fuarının takibatı ile alakalı bizden daha fazla haber alacaksınız.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA