„České firmy mají V Turecku dobrou pověst a nemusejí se ničeho bát.“ tvrdí PhDr. Václav Hubinger, velvyslanec ČR v Turecku.[1] A nejsou to jen slova českého diplomata, která to potvrzují. Úspěšnost a dobrou pověst českých firem na tureckém trhu potvrzují i jejich turečtí obchodní partneři. V této kapitole vám představím několik firem, které s úspěchem podnikají v Turecku. Silný zvuk má i Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost, bez kterých by se mnoho investic neuskutečnilo. Svou roli hraje i podpora ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu a zařazení Turecka mezi prioritní země pro český export.
Mezi dlouhodobě nejdůležitější ekonomické oblasti dodávek do Turecka patří neoddiskutovatelně energetika. Hlavní českou firmou, která pronikla na turecký trh s energetikou je firma ČEZ. Důkazem je její spolupráce na různých projektech s tureckou Skupinou Akkök. Jedním z projektů, který trvá už od r. 2009, je distribuce elektřiny do rozvinutých městských aglomerací poblíž Istanbulu. Dalším skvělým projektem je výstavba elektrárny Egemer, první paroplynové elektrárny na pláži. Obě strany jsou se spoluprácí velice spokojené. Country manažer ČEZ v Turecku, Vratislav Domalíp, o jejich vzájemné spolupráci: „Turečtí partneři jsou velmi pracovití, až horliví a my to zase vyvažujeme českou systematičností. “ Společnost ČEZ si dokonce v Turecku zřídila svůj vlastní dispečink a infrastrukturu. Tento distribuční česko-turecký projekt je v Turecku považován za nejúspěšnější distribuční společnost.[2] Další českou firmou podnikající v tureckém energetickém průmyslu a pravděpodobně, která je jedním z největších českých investorů je Energo-Pro. Dnes už má většinu svých aktiv v zahraničních státech a spravuje něco kolem 50 elektráren, přičemž v Turecku má celkem 5 vodních elektráren.[3]
Je třeba zmínit i další úspěšné české společnosti, které získaly kontrakty v odvětví turecké energetiky. Určitě musíme vyzdvihnout strojírenskou skupinu Vítkovice Power Engineering a jejich kontrakt na práci na tepelné elektrárně Yunus Emre, který vznikl už v r. 2010. Skupina se stará o vedení projektu, výrobu klíčových komponentů, dodávky materiálů a logistiku a celkově má zodpovědnost za uvedení elektrárny do provozu. Projekt za 8,6 mil. EUR získala společnost Siemens Industrial Turbomachinery s.r.o. Je zodpovědná za dodání, montáž a uvedení do provozu parního turbogenerátoru do turecké elektrárny.[4] Dále je tu Škoda Power, která se účastnila několika projektů, přičemž jedním z nich byly dodávky turbín do elektrárny Bolu Göynük. Zajímavý je i projekt tepelné elektrárny Yotes, na jehož projektu spolupracovalo konsorcium ČKD Energy a ČKD Praha DIZ a kam dodala Škoda Power své parní turbíny. Dobrou pověst má na trhu i ČKD Blansko Small Hydro, které dodalo turbíny a generátory pro několik tureckých elektráren.[5]
Významným odvětvím v Turecku, které v posledních letech podléhá trendu modernizace a díky tomu se těší i velkému přílivu peněz, je zdravotnictví. Obzvláště perspektivní je turecký trh se zdravotnickým zařízením a medicínskými přístroji. To si uvědomila i jedna významná česká firma, která je v tomto segmentu světovou jedničkou. Jedná se o společnost BORCAD cz, která byla založená v r. 1990 a specializuje se kromě zdravotnického vybavení i na kolejovou techniku. Dnes exportuje své produkty do 80 firem světa a její obrat za rok 2013 dosáhl 467 mil. Kč.[6] Je to firma, která se dnes už nemusí příliš účastnit cenového boje na tureckém trhu, jelikož si získala velmi dobrou pověst a reference od svých zákazníků. Je známá pro svůj jedinečný design a originální konstrukční řešení. V r. 2013 realizovala několika milionové prodeje s ještě lepšími vyhlídkami pro rok 2014. Jejími hlavními artikly obchodu jsou v Turecku gynekologická křesla a porodní postele. Ačkoli už měli i zakázku na lůžkové stěny do tureckých vlaků v hodnotě cca 30 mil. Kč. Hlavními odběrateli jsou většinou soukromé kliniky, které si mohou dovolit jejich vyšší cenu, ale čím dál lepší je i spolupráce s veřejnými nemocnicemi.[7] Další firmou, která do Turecka exportuje zdravotnické vybavení je firma Linet.[8]
Dynamicky se rozvíjející turecký farmaceutický a chemický průmysl přitáhl i firmu jakou je ZENTIVA, která zde jako český investor vyrábí generická léčiva a v r. 2007 odkoupila třetí největší farmaceutickou firmu v Turecku, Eczacibaşi Generic Pharmaceuticals.
Dalšími významnými segmenty českého vývozu do Turecka jsou doprava, stavebnictví a samozřejmě strojírenství. V dopravě vynikla ŠKODA Transportation, která v r. 2013 získala zakázku na dodání šedesáti nízkopodlažních tramvají do města Konya. Dále společnosti CZ LOKO a AZD PRAHA. První z nich dodala únikový systém do Marmaray tunelu v Turecku a druhá pak signalizační systém do tureckého metra. Ve stavebnictví obdržela, v r. 2012, zajímavý kontrakt společnost PSG International. Podílela se na přístavní infrastruktuře a na výstavbě obchodního centra v Istambulu. Dalším projektem, na kterém pracuje spolu se svým tureckým partnerem, díky kterému jí to bylo umožněno, je výstavba paroplynové elektrárny v Íráku.[9] Ve stavebnictví pak získala, v r. 2010, česká firma Ferrit, pocházející z Frýdlantu nad Ostravicí, zakázku za cca 68 milionů eur. Šlo o dodávky zařízení pro dopravu materiálu a výztuže pro výstavbu tureckého uhelného dolu v Adularii. Dále pak o kombajny sloužící ke konkrétní těžbě.[10]
[1] TRADE NEWS. Magazín Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Turecko je mimořádně atraktivním trhem, ale i lekcí trpělivost: Vypijete hodně čaje, než uzavřete obchod. Praha: ANTECOM s.r.o. 2013, č. 05., str.13. [online]. Dostupné z: http://antecom.cz/upload/tradenews/Trade_News_2013_11.pdf.
[2] ČEZ. Paroplynová elektrárna v Turecku dokončena, ČEZ zahájil ostrý provoz. [online]. August 2014 [cit.2015-03-28]. Dostupné z: http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4807.html.
[3] Energo-Pro. About EnergoPro.[online].[cit. 2015-03-28].Dostupné z: http://www.energo-pro.com/_Code/?Template=AboutEnergoPro&LanguageID=1.
[4] EGAP.obchodní případy za rok 2013-Turecko.[online].2013 [cit.2015-03-28]. Dostupné z: http://www.egap.cz/dokumenty/brozura-projekty-cz.pdf.
[5] HAVLOVÁ, H.Česko-turecká smíšená obchodní komora.Celní unie EU – Turecko : implikace pro Českou republiku..[online]. 2014[cit.2015-03-28].Dostupné z: http://www.ctsok.eu/resources/pdf/Havlov%C3%A1_Celn%C3%AD%20unie%20EU%20%E2%80%93%20Turecko_implikace%20pro%20%C4%8Ceskou%20republiku.pdf.
[6] BORCAD cz. O společnosti. [online] © 2012 [cit.2015-28-03]. Dostupné z: http://www.borcad.cz/o-spolecnosti/
[7] TRADE NEWS. Magazín Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. V TURECKU JSME JEDNI Z NEJDRAŽŠÍCH, A PŘESTO NAŠE PRODEJE ROSTOU. Praha: ANTECOM s.r.o. 2013, č. 05., str.64, cit. str.13. [online]. Dostupné z: http://antecom.cz/upload/tradenews/Trade_News_2013_11.pdf.
[8] Linet.[online] © 2013 [cit. 2015-03-29]. Dostupné z: http://www.linet.com/cz/.
[9] HAVLOVÁ, H.Česko-turecká smíšená obchodní komora.Celní unie EU – Turecko : implikace pro Českou republiku..[online]. 2014[cit.2015-03-28].Dostupné z: http://www.ctsok.eu/resources/pdf/Havlov%C3%A1_Celn%C3%AD%20unie%20EU%20%E2%80%93%20Turecko_implikace%20pro%20%C4%8Ceskou%20republiku.pdf.
[10] Finance.cz. Strojírenské firmy mají zakázky v Turecku a Indii za 11,3 mld. Kč.[online] 2010[cit.2015-03-28]. Dostupné z: http://www.finance.cz/zpravy/finance/260953-strojirenske-firmy-maji-zakazky-v-turecku-a-indii-za-11-3-mld-kc/?id_tovar_2841=2940&t=1274979237.